Minu treener on robot

Nagu ma juba ka varem öelnud olen, kasutan ma oma treeningute planeerimiseks Endomondot. Kuna käin jooksmas üldjuhul hilisõhtusel/öisel ajal, oleks keeruline mõnd päris treenerit kampa saada. Ja ega ma tegelikult ju mingeid tulemusi väga taga ei ajagi.

Oleksin võinud lasta ju ka endale personaalse treeningplaani koostada, ent seda tuleks ju pidevalt uuendada ning reaalsete tulemuste / enesetunde / treeningutega vastavusse viia. Endomondo võiks seda ju automaatselt teha – kogu vajalik info selle jaoks on tal reaalajas olemas.

Üldjoontes võibki öelda, et Endomondo saab oma tööga päris hästi hakkama. Läbida elu esimene maraton ajaga 3:48:40 pidi olema väga hea tulemus, nagu mulle hiljem öeldi. Väidetavalt sellist tulemust naljalt ilma treeneri (või korraliku treeningplaanita) ei saavuta. Nii et tubli, Endomondo.

Samuti, Endomondo andmete alusel prognoosisin oma lõpuajaks 3h 40min. Mis on ju reaalse tulemusega üsna ligilähedane. Esimesel maratonil pidavatki jooksjad end kõvasti üle hindama, nii et 8-9 minutit parema tulemuse lootmine ei ole veel suur patt.

Teisest küljest jällegi on Endomondo juures mitmeid asju, mis mind häirivad.

Esiteks, ega ta seda treeningplaani eriti ümber ei hinda küll. Kui mõni treening jääb vahele (või isegi kui olen näiteks külmetunud ja ei käi nädalajagu jooksmas) ei arvutata treeningplaanis midagi ringi.

Korrigeerimise aluseks on 3-4 nädala tagant toimuvad Cooperi testid. Mis on aga samuti üsna meelevaldsed – on ikka suur vahe, kas jooksen mõnusa ilmaga või lõõskava päikese või paduvihma või orkaanile läheneva tuulega. Ilma info on tegelikult Endomondol samuti olemas, ent paistab, et seda ta ei arvesta.

Samuti puudub reaalajas tagasiside. Näiteks praegu, kui olen eesmärgiks seadnud madalama pulsiga jooksmise. Endomondo võiks ju öelda, kui mu pulss liiga kõrgele ronib (või tempo liiga kiireks läheb). Aga ei, ta vaikib.

Nii et neid peamisi eeliseid, mis robotist treeneril olla võiksid, kahjuks ei ole.

Samuti on treeningplaani võimalik koostada vaid üsna pikaks ajaks. Kui tahtsin mõned päevad pärast SEB Maratoni seada järgmiseks eesmärgiks sel laupäeval (ehk ca kaks kuud oleks aega olnud) toimuva Pääsküla raba maratoni, ei olnud see võimalik. Lähim võimalik aeg oli alles 7. jaanuar.

(Pääskülas plaanin siiski stardis olla. Sedapuhku jookseks aga poolmaratoni, kuna viimased paar nädalat olen tõbine olnud ja ei taha tervisele väga põntsu panna. Tunnen, et järgmiseks maratoniks päris valmis veel ei ole)

Niisiis, kui avastasin Kickstarterist Vi kampaania, olin müüdud. Toetasin projekti ning minu uus robotist treener peaks jaanuaris-veebruaris kohale jõudma. Ning temaga saab juba reaalajas suhelda. Ja tema oskab ka ilmaga arvestada – kui väljas on koerailm, aga treeningplaanis on näiteks mingi pikem jooks, pakub ise, et teeks äkki veidi plaani ringi. Lahe.

Muidugi, kuna Vi veel minuni jõudnud ei ole, siis ei taha ma liiga optimistlik olla. Aga Kickstarteri toetajatega jagatud uudised otse arendusprotsessi keskelt on küll paljulubavad.

Näiteks kui Endomondo kasutab text-to-speech lahendust (eesti keeles on see kõnesüntees), siis Vi puhul on kõik tekstid stuudios meeldiva häälega sisse loetud. Kusjuures igale võimalikule sõnumile on mitu erinevat alternatiivi ja sõnastust. Nii et peaks tekkima tõesti tunne, nagu Vi oleks päris inimene.

Ja muidugi ka aku vastupidavus. Vi autorid on seadnud eesmärgiks, et saaksid ilma laadimata läbida maratoni (ca viie tunniga või kiiremini; sel ajal on töös kõik sensorid, muusika ning treeningu algoritmid) ning lisaks sellele kasutada Vi-d terve ülejäänud päeva (kuulata muusikat, kasutada handsfreena, lugeda samme ja pulssi jne). Minu Jabrade neli tundi paistab selle kõrval küll mannetu. :)

Eks üritan pärast Vi kätte saamist ja proovimist ka midagi arvustuse laadset kirjutada. Et noh, kas ootused õigustasid end jne.

(Muide, kas te teate, et ca 19. sajandi lõpus / 20. sajandi alguses oli täiesti normaalne, et raamatutes lõppes iga kolmas rida jne-ga? Vähemalt selline mulje on mulle jäänud tolle ajastu raamatuid lugedes.)

 

Ja kui kellelgi on tekkinud tahtmine ka endale Vi osta, siis kasutades seda linki saate 50$ odavamalt. Mina saan ka väidetavalt 50$ raha, kui keegi selle lingi kaudu ostab.

 

 

Päisepilt: runDisney (vot see oleks küll jooks, mida tahaks joosta)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *