Lugemiselamused: November 2018

Kuigi oleks juba ammu paras aeg 2018 lugemisaasta tervikuna võtta, olen võlgu veel aasta kahe viimase kuu kokkuvõtted. Eks asun usinalt oma võlga likvideerima.

Novembri alguses arvasin, et sellest kujuneb üks üle keskmise tubli lugemiskuu. Nimekirjas oli mitmeid raamatuid, mille kohta arvasin, et nende lugemine läheb neelates.

Reaalsus kujunes aga veidi teistsuguseks – läbi sai loetud vaid 5 raamatut ja üks nende hulgast oli luulekogu. Tõsi küll, parajalt paks. Tegelikult sel aastal loetutest isegi kõige paksem raamat. Eks see tõstis ka loetud lehekülgede arvu võrdlemisi kõrgeks – 1824 korda sai lehte pööratud.

Ka novembris leidsid raamatud tee minu juurde väga erineval moel – ühe ostsin, ühe sain raamtukogust, ühe Raamatuvahetusest ning kaks riiulilt.

Päevas loetud lehekülgede arv (61,4) on igati tubli. Ma ei oskagi öelda, kuidas too paks Kaplinski luulekogu seda mõjutab. Ühes küljest võivad luuletused võtta enda alla vaid viiendiku leheküljest. Teisest küljest aga nõuab luuletuse läbi lugemine oluliselt rohkem aega ja süüvimist, kui lehekülg tavalist (dialoogidega) ilukirjandust.

Oma 100-raamatut-aastas eesmärgi täitmiseks oli novembri lõpus jäänud veel vaid kuu ja juba siis oli selge, et 70 raamatu ja 15 567 leheküljega jäin sellest kaugele maha. Ka novebri lugemistempo (kesmiselt üks raamat 6 päevaga) ei aidanud väga eesmärgile kaasa. Aga noh, oluline ei olegi ju lõpuks mitte kvantiteet vaid kvaliteet.

 

Kvaliteetseid raamatuid ja üllatavaid leide sattus minu kätte novebris aga rohkem kui üks. No ja eriti rõõmustab muidugi see, et selgi kuul ei lugenud ma midagi tõeliselt halba.

Oma lugemispäevikut pean ikka ja endiselt Goodreadsis; seal on kenasti näha ka kõik loetud raamatud koos minu hinnangu ja arvamusega. Samuti on minu raamatuarvustused leitavad Raamatuvahetuse blogist. Seetõttu siin ka pikalt nende teemal ei heieta.

Toon välja ka kolm oma lemmikut; sedapuhku jättis mulle sügavaima mulje Isaac Asimovi lühijuttude kogu “Kadunud robot”:

Isaac Asimov – Kadunud robot (GoodreadsisRaamatuvahetuses)

“Kadunud robot” on ulme suurmeistri lühijuttude kogu, mis lahkab erinevaid suhteid robotitega.

Teema, mis on just tänasel päeval aina enam ja enam aktuaalsemaks muutmas, nagu rõhutas ka meie president Kersti Kaljulaid.

Minu Raamatuvahetuses / Goodreadsis olev raamatuarvustus valiti Raamatuvahetuse lugejate poolt novembrikuu parimaks, nii et soovitan ka sellele pilgu peale visata.

 

Vello Lattik – Orkester (GoodreadsisRaamatuvahetuses)

“Orkester” on raamat, millele on parim läheneda ilma igasuguste eelteadmiste ja eelarvamusteta ning avatud meeltega.

Just siis hakkavad sümbolid ja mõttekujundid kõige paremini töötama ja loovad seosed lugeja isiklikest kogemustest ja elust lähtuvalt.

Ma arvan.

 

Lars Mytting – Uju koos uppujatega (GoodreadsisRaamatuvahetuses)

Kaasa kutsuv, rahulikus tempos kulgev eneseotsimise ja -leidmise lugu. Ei puudu ka paras annus müsteeriume ja romantikatki.

Ja kaskedele vaatan ma pärast selle raamatu läbi lugemist hoopis teise pilguga. :)

 

Raamatu mock: covervault.com
Roboti 3D mudel: Alexandr Zhilkin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *