Lugemisaasta 2018

Natuke naljakas on möödunud lugemisaastat kokku võtta, kui “uus” aasta on juba esimese veerandi seljatanud. Nüüd läheb juba segi, mis on eelmise ja mis selle aasta mõtted.

Tegelikult muidugi vahet ei ole; ja kuna olen eelmised kaks aastat oma lugemise kokku võtnud, siis teen seda ka seekord. Mitte küll jaanuaris, nagu siiani, aga sedapuhku hoopis aprillis.

Raamatuid lugesin eelmisel aastal täpselt sama palju, kui üle-eelmisel: 74. Ei midagi väga säravat, aga kuna üks audioraamatute reklaam väidab, et keskmine tippjuht loeb aastas ca 60 raamatut, siis keskmisest tippjuhist olen tegijam. :)

Loetud raamatud olid aga õhemad kui 2017. aastal. Lehekülgi tuli sedapuhku tervelt 1328 võrra vähem. Kokku sai lehti pööratud 16 240 korral.

Vaatan, et eelmisel aastal oli loetud raamatute virn (ca 88cm) Ikost kõrgem, siis seekord seda mõõtu ilmselt välja ei anna.

Võtan jälle ühe lehekülje paksuseks ca 0.05 mm, siis teevad kõik loetud raamatud kuhja ladudes 81 cm pikkuse virna. Lisaks veel kaaned (ca 2x2mm paksud), ja virn jääb veidi alla meetri. Iko on nüüd juba üle meetri mees, sinnani seekord ei küündi.

Ja vaadates, kuidas Iko kasvu viskab, on ilmselt järgmisel aastal tõenäoline, et virn on pigem Miast kui Ikost kõrgem. :)

Aasta jooksul sai loetud igasugust kraami; pearõhk oli ikka ulmel ja sugulastest jäetud raamatute sorteerimisel. Üht-teist sai ostetud ka aga aasta märksõnaks on kindlasti Raamatuvahetus. Tänu sellele täitusid mu raamaturiiulid ikka täiesti arvestatavalt.

Teiseks märksõnaks (vähemalt minu enda jaoks) on fan art. Ehk siis see, et hakkasin tegema alternatiivseid kaanekujundusi igal kuul enim meeldinud raamatutele.

Päris iga kord ei olnud tegu küll kaanekujundusega – oli ka plaadiümbris ja plakat jms – aga pilditöötluse ja austusavalduse mõistes on ju mõte sama.

See annab mulle põhjuse vähemalt kord kuus Photoshop käima tõmmata, midagi juurde õppida ja mitte lasta oma oskustel päris rooste minna. Nüüd tagasi vaadates on pilte, millega ma kohe üldse rahul ei ole. Ent on ka selliseid, mis mulle praegugi väga meeldivad.

Oma lugemispäevikut pean Goodreadsis ja Raamatuvahetuses. Lisaks hinnangule olen sinna ka iga loetud raamatu juurde mõnelauselise kommentaari lisanud, nii et mine ja heida pilk peale.

Kokkuvõtte 2018 aastal loetud raamatutest on näha siin. Nagu varemgi, ei ole nende hulgas Mia ja Ikoga loetud lasteraamatuid (kui üksikud erandid välja arvata).

Numbriliselt, aastal 2018:

 • Lugesin 74 raamatut, st keskmiselt üks raamat iga 4,9 päeva järel
 • Lugesin 16 240 lehekülge, st keskmiselt 44,5 lehekülge päevas
 • Keskmine hinnang loetud raamatutele oli 3.7/5 (eelnevate aastatega võrreldes olen 0,2 punkti kriitilisemaks muutunud)
 • Keskmine raamatu paksus oli 219 lehekülge
 • Jooksva aasta raamatuid sattus sedapuhku kätte lausa 4, ent vanim oli välja antud 1867. aastal (Aleksis Kivi “Nõmme Kingsepad”)
 • Kõige paksem raamat oli 943 lehekülge, õhim aga 17.

 

Nagu eelnevatel aastatelgi, toon välja 13 lugemissoovitust (suvalises järjekorras). Keegi kuskil ütles, et 13 raamatu lugemine aastas on hea tulemus – nii et haara aga julgelt kätte. :)

Minu 2018 aasta kuraditosin oleks:

 1. Isaac Asimov – Kadunud robot (GoodreadsisRaamatuvahetuses)
 2. Lars Mytting – Uju koos uppujatega (Goodreadsis, Raamatuvahetuses)
 3. August Gailit – Karge Meri (GoodreadsisRaamatuvahetuses)
 4. Karen A. Simonian – Ainult kolm pääsevad Maale (Goodreadsis, Raamatuvahetuses)
 5. Per Christian Jersild – Elus hing (Goodreadsis, Raamatuvahetuses)
 6. Marietta Shaginyan – Mess-mend, ehk jänki Petrogradis (Goodreadsis, Raamatuvahetuses)
 7. John Wyndham – Trifiidide päev (Goodreadsis, Raamatuvahetuses)
 8. Николай Герасимович Помяловский – Jutustusi Bursast (Goodreadsis, Raamatuvahetuses)
 9. Michael Crichton – 13. sõdalane (Goodreadsis, Raamatuvahetuses)
 10. Simon Beckett – The Restless Dead (Goodreadsis, Raamatuvahetuses)
 11. Me armastame maad 2. Viimane laev (Vene ulme antoloogia) (Goodreadsis, Raamatuvahetuses)
 12. Geary Gravel – Batman – Mineviku varjud (Goodreadsis, Raamatuvahetuses)
 13. Manfred Gregor – Sild (Goodreadsis, Raamatuvahetuses)

Mingeid kommentaare raamatute kohta siia lisama ei hakka, need on kenasti Goodreadsis ja ka siinse blogi varasemates postitustes olemas. Milleks ennast korrata. :)

Kui aga kellelgi peaks tekkima huvi, miks ma just mõnda neist raamatutest soovitan, siis küsige julgesti. Näteks kommentaarides.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *