Piparkoogist piraadilaev

Juba päris pikka aega (2015/16 aastavahetusest, kui täpne olla) oleme uusaastaöösel piparkoogist midagi ehitanud. Tehtud on nii printsessilosse kui ka ekskavaatoreid.

Tegelikult on kõik alanud 3D mudelist; pärast selle valmis joonistamist olen printinud shabloonid ja nende järgi siis olemegi ühiselt meisterdanud.

Eelmise kahe aasta juhendid on aga jäänud blogisse lisamata, üritangi nüüd sellel piparkoogihooajal seda viga parandada. :)

2018/19 aastavahetusel võtsime ette taaskord ühe sõiduki. Iko tahtis tegelikult viikingilaeva ja Mia Monster High lossi. Kompromissiks joonistasin hoopis ühe piraadilaeva.

Piparkoogilaev tuli päris pirakas – pikkust oli üle 70cm, laiust üle 20 ja mastid kõrgusid 38cm peal. Arvestan shabloone tehes sellega, et neid saaks kenasti A4 paberile välja printida – nii et ega oluliselt suuremat poleks vast teha saanudki.

Taigent kulus ca 3 kg, glasuuri 7 pakki ning detaile oli kokku 82 (neist 43 erinevat).

Nagu ikka, asusime vana-aastaõhtul esmalt usinalt shabloone välja lõikama.

Kui paberist olid vajalikud detailid välja lõigatud, tuli need ka taignast välja lõigata ja piparkook ahju pista. Veidi pärast südaööd olidki meil kõik jupid olemas.

Seekord üritasime teha ka aknaid, millel oleks “klaas” ees. Aga muidugi, meie pere maiasmokki arvestades ei ole midagi imestada, et kodus ei leidunud ühtegi klaaskommi. Mitte ainumastki!

Poodide sulgemiseni oli jäänud ka vaid napp kümme minutit – nii et võtsin jalad selga ja lippasin lähimasse Maximasse. Lutsukomme seal ka ei olnud (või ei suutnud ma neid leida), aga haarasin kaasa peotäie pulgakomme.

Ja peab ütema, et purustatud pulgakommidest saime akendele täitsa kenad klaasid ette.

Ka purjede puhul katsetasime midagi uut – tahtsime neile anda kumerat vormi, nii et keerasime taigna klaaspurkide peale rulli. Mõte oli ilus (ja esmapilgul paistis ka kenasti toimivat), aga tegelikult ei olnud lõpptulemus sugugi nii roosiline. Aga selleni jõuame siis, kui on aeg hakkata purjesid masti tõmbama. :)

Enne ehitama asumist tegime ühe kosutava uinaku. Sõnaga, lasime detailidel öö otsa taheneda ja hakkasime juppe kokku liimima alles järgmisel hommikul. Varasemate aastate kogemus on õpetanud, et kui asuda kohe pärast piparkookide ahjust võtmist ehitama, on detailid veel liiga pehmed. Nii võib juhtuda, et siit-sealt hakkab ehitis läbi vajuma.

Glasuuri kuivamiseni vajas meie laevuke ka veidi toestust, aga õnneks mitte nii palju, kui eelmise aasta ekskavaator. Appi said võetud nii kohvitass kui ka LEGO klotsid.

Piraadilaevale sobilikult kasutasime detailide liimimiseks musta piparkoogiglasuuri – ei olnudki sellist varem näinud. Aga kuna väidetavalt oli tegu loodusliku värvaine, mitte mingi keemiaga, siis tundus igati mõnusa valikuna. Mitte et piparkoogiglasuur kui paras suhkrupomm ühelgi moel just tervislik oleks. :)

Üldiselt sujus laevaehitus üsna hoogsalt ja ilma suuremate takistusteta – kuni järg jõudis purjedeni. Selgus, et need olid purgi ümber nii kõvasti kinni, et nende ühes tükis kättesaamine oli parajalt võimatu väljakutse. Nii ei jäänudki muud üle, kui purjed ohtra glasuuriga katta (mõlemalt poolt). Selliselt liimituna püsisid nad vähemalt koos.

Kui olime purjed enam-vähem korda saanud, tabas meid järgmine probleem – mast kippus põrandast läbi ja viltu vajuma. Olime küll lasknud detailidel taheneda, aga ilmselt mitte piisavalt – suured detailid, nagu laeva põhi, ei olnud ilmselt ikka piisavalt jäigad. Appi tulid puupulgad, nendega toestades jäi mast ka lõpuks püsima.

Lõpuks said kõik detailid paika! Purjed pidime siiski vieidi madalamale panema – nii, et nad toetuksid laeva külgedele. Lihtsalt mastile me neid pidama ei saanud ja ega ei viitsinud väga jännata ka. :)

Enne kaunistama-mängima asumist lasime tal veel tunnikese kuivada – oleks ju päris nukker olnud, kui laev kohe koost laguneb.

Lapsed ootavad glasuurimist-kaunistamist alati kõige suurema õhinaga. Kahjuks kulus meil enamus glasuurist seekord aga hoopis purjede tugevdamise peale, seega kaunistused jäid võrdlemisi kasinaks.

Aga ega sellest polnud lugu – piraadilaev sai igati suur & uhke. Ning LEGO mehikesed said vapralt uutele seiklustele vastu sõita!

 


Kui tahad ise sellist piparkoogilaeva ehitada, siis juhendi koos shabloonidega (printimiseks A4 formaadis) leiad SIIT.


Muidugi võid ette võtta ka mõne meie eelmiste aastate piparkoogiehitistest:

2017/18
Piparkoogist ekskavaator

Lae juhend alla & vaata, kuidas meil ekskavaatori ehitamine õnnestus siit.

2016/17
Elsa jääpalee

Lae alla juhend siit või vaata, kuidas meil lossi ehitamine õnnestus siit.

2015/16
Poniprintsessi loss

Lae alla juhend siit või vaata, kuidas meil lossi ehitamine õnnestus siit.


Kui peaksid nende juhendite alusel ka ise midagi tegema, siis täitsa vahva oleks tulemust näha – nii et jaga julgelt kommentaarides oma pilte ja muljeid. :)

 

Kaante mockid mockups-design.com

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *