Möödunud 2020 aasta oli vist pea igas mõttes ääretult kaootiline. Erandiks ei olnud siin ka minu lugemus – seegi oli kõikuv, nagu pähklikoorest laevuke tormisel merel. Sekka sattus nii tublisid (9 raamatut, 2153 lehekülge) kui ka olematuid (vaid 1 raamat, 256 lehekülge) kuid.
Ei tea, kes mõtles välja selle, et koroona tõttu kodus istudes on aega rohkem. Pigem vastupidi – tööpäeva piirid kipuvad hägustuma, lapsed vajavad kantseldamist/kodukoolitamist ning eks ka kodus leidu alati midagi, mida teha.
Kuigi loetud sai oluliselt vähem, kui eelnevatel aastatel, ei saa 2020 (vähemalt loetud raamatute mõistes) halvaks kuuks lugeda. Sekka sattus ikka üsna mitmeid pärleid ning avastasin enda jaoks nii mõnegi uue lemmikraamatu.
Seekord ma päris tippjuhi tasemeni ei küündinud – väidetavalt loeb selline elukas täpselt 60 raamatut aastas. Minul jäi sellest tähtsast märgisest puudu täpselt 2 raamatut. Kes ise arvutada ei viitsi, siis ütlen ära, et lugesin läbi 58 raamatut. Lehekülgi kogunes 12 kuuga 12 854.
Nagu eelnevatel aastatel, arvutan need ka meelevaldselt virnaks ümber. Võttes lehekülje paksuseks 0.05mm, tuleb kokku ca 64 cm. Lisaks veel kaaned (ca 2x2mm paksud) ja saame veel 23 sentimeetrit. Kokku niisiis 87 sentimeetrit kõrge kuhi – ehk ei tule riiulivahetki.
Aasta jooksul sai loetud igasugust kraami; nagu ka eelnevalt oli pearõhk ikka ulmel ja sugulastest jäetud raamatute sorteerimisel. Seekord oli märkimisväärne kaal aga ka lasteraamatutel – eks neid sai ikka lastele ette loetud ka.
Oma lugemispäevikut pean Goodreadsis ja Raamatuvahetuses. Lisaks hinnangule olen sinna ka iga loetud raamatu juurde mõnelauselise kommentaari lisanud, nii et mine ja heida pilk peale.
Kokkuvõtte 2020 aastal loetud raamatutest on näha siin.
Numbriliselt, aastal 2020:
- Lugesin 58 raamatut, st keskmiselt üks raamat iga 6 päeva järel
- Lugesin 15 230 lehekülge, st keskmiselt 35 lehekülge päevas
- Keskmine hinnang loetud raamatutele oli 4.0/5 (täpselt sama, mis eelmiselgi aastal)
- Keskmine raamatu paksus oli 221 lehekülge (32 lehekülje võrra õhem, kui eelmisel aastal)
- Kõige paksem raamat oli 512 lehekülge, õhim aga 30.
Nagu eelnevatel aastatelgi, toon välja 13 lugemissoovitust (suvalises järjekorras, aga boldiga märgin ära oma absoluutsed lemmikud). Keegi kuskil ütles, et 13 raamatu lugemine aastas on hea tulemus – nii et haara aga julgelt kätte.
Minu 2020 aasta kuraditosin oleks:
- Hannu Mäkelä – Härra Huu (Goodreadsis)
- Linnud (Ameerika 60ndate õudusjuttude kogumik) (Goodreadsis)
- Rockwell Kent – Üksikul saarel. Päevikumärkmed rahulikust seiklusest Alaskas (Goodreadsis)
- Triinu Meres – Kuigi sa proovid olla hea (Goodreadsis)
- Alex Michaelides – Vaikiv patsient (Goodreadsis)
- Otfried Preußler – Krabat (Goodreadsis)
- Arvo Valton – Muinasjutt Grandi leidmisest (Goodreadsis)
- Philip K. Dick – Blade Runner: Kas androidid unistavad elektrilammastest? (Goodreadsis)
- Gillian Flynn – Kadunud (Goodreadsis)
- Issartial, Thomas Gx – The Summer of Code (Goodreadsis)
- Ray Bradbury – 451⁰ Fahrenheiti (Goodreadsis)
- Huumori lõpp (Lühike ulmekogumik) (Goodreadsis)
- Aino Pervik – Arabella, mereröövli tütar (Goodreadsis)
Mingeid kommentaare raamatute kohta siia lisama ei hakka, need on kenasti Goodreadsis ja ka siinse blogi varasemates postitustes olemas. Milleks ennast korrata. :)
Kui aga kellelgi peaks tekkima huvi, miks ma just mõnda neist raamatutest soovitan, siis küsige julgesti. Näteks kommentaarides.
Kes soovib lugeda ka minu eelmiste aastate kokkuvõteid, siis need on kenasti leitavad siit: 2016, 2017, 2018, 2019.