Lugemiselamused – Aprill 2022

Aprillikuu oli üle pika aja üks täitsa tubli lugemiskuu. Hülgasin oma põrnika ja hakkasin jälle ühistranspordiga tööl käima – ja eks see andis ka mahti rohkem lugeda.

Midagi väga ulmelist siiski ei olnud; läbi sain 5 raamatut ja 1214 lehekülge. Samas, kui jätta veebruarikuu korduslugemised arvestamata, lugesin aprillis sama palju raamatuid, kui eelneva nelja kuuga kokku. Nii et läheb vaikselt jälle ülesmäge, ma loodan. :)

Arvude keeles rääkides – ühe raamatu lugemiseks kulus 6 päeva ning päevas lugesin ca 40 lehekülge.

Ja mis veel toredam, kõik loetud raamatud olid ka väga eriilmelised. Läbi lugesin:

  • ühe mälestusteraamatu (“Tallinna 32. Keskkooli juubeliraamat”, koostanud Triin Viiron, 2022)
  • ühe ulmeka (H. G. Wells “Ajamasin. Maailmade sõda”, 1895 & 1898)
  • ühe proosakogumiku (Jānis Sudrabkalns “Kas teie usute amulettidesse?”, 1965)
  • ühe lasteraamatu (Silvia Truu “Murra”, 1959)
  • ühe huumorikogumiku (“Ankeet”, 1966)

Oma lugemispäevikut pean ikka ja endiselt Goodreadsis; seal on kenasti näha ka kõik loetud raamatud koos minu hinnangu ja arvamusega. Samuti on minu raamatuarvustused leitavad Raamatuvahetuse blogist. Seetõttu siin ka pikalt nende teemal ei heieta.

 

Üle pika aja saan välja tuua ka oma kolm lemmikut. Tuleb tõdeda, et seda on seekord üsna raske teha – loetud viiest raamatust neli meeldisid mulle väga. Ainult “Kas teie usute amulettidesse?” oleks võinud kätte võtmata jätta; teised said ka Goodreadsis hindeks 5/5. Aga mingi valik tuli teha ja selline see esikolmik sai.

 

H. G. Wells – “Ajamasin. Maailmade sõda” (1895 & 1898) (Goodreadsis)

Tegelikult oli see korduslugemine – esimest korda haarasin Wellsi klassiku kätte kunagi lapsepõlves.

Erinevad tõlgendused neist lugudest on mind saatnud läbi elu. 2002 aastal “Ajamasina” ainetel tehtud film oli pikka aega üheks mu lemmikuks. Ning Jeff Wayne “Maailmade sõja” aineline album/muusikal/rock-ooper on mul püsivalt playlistis.

Kuulsin just, et “Maailmade sõja” ainetel on valminud ka üsna värske seriaal, peaks sellegi ette võtma.

 

“Tallinna 32. Keskkooli juubeliraamat” (koostanud Triin Viiron; 2022) (Goodreadsis)

Olen ise nimetet kooli vilistlane (2006) ning raamatu kaante vahelt võib leida ka minu mälestusi.

Üldiselt kipub olema nii, et selliseid kogumikke (eriti kui nad on pea 500 lehekülge paksud) eriti otsast lõpuni läbi ei loeta. Kui oled vilistlane, siis loed vaid enda kooliaastaid. Kui aga kooliga seotud pole, siis ei võta kättegi.

Tegelikult aga ei ole see raamat ainult 32. keskkoolist. Tegu on läbilõikega ühiskonnast, eesti koolisüsteemist, noortest läbi viie aastakümne.

 

Evald Tooms, Riho Lahi, Harri Abel, Ivar Etverk, Evald Jõgis, Kalju Kass, Harri Kõiva, Kalju Lomp, Erich Pedmanson, Guido Raudver, Georg Sepp, Aksel Soots, Enn Vahemets, Ilmar Vaino, Eduard Vajakas, Paul Vassar – “Ankeet” (1966) (Goodreadsis)

Praegusel ajal, mida iseloomustavad vist eelkõige ebakindlus, rahulolematus ja hirm, oli üks huumorikogumik paslik nagu rusikas silmaauku.

Päris naerma ei ajanud, aga muhelema küll ja tekitas üldse sellise mõnusa ja helge oleku.

Eraldi väärivad esile tõstmist Paul Vassari lood – ma tõesti loodan, et mul on õnne ka kaks autori sulest ilmunud raamatut kätte haarata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *