Lugemiselamused – Oktoober 2023

Oktoobrikuu kujunes selle aasta mõistes üsna keskmiseks. Läbi sai loetud 5 raamatut ja 1400 lehekülge. Rahulolevalt pean nentima, et kui see on keskmine, siis on siiamaani ikka üsna hea lugemisaasta olnud.

Numbrite keeles kah. Päevas lugesin ca 45 lehekülge ning ühe raamatu lugemiseks kulus veidi üle kuue päeva.

Kuigi kõik loetud raamatud olid ääretult erinevad, piisab nende liigitamiseks vaid kolmest žanrist. Läbi lugesin:

  • kaks ulmekat (Frank Herbert “Düün”, 1965 ja Joe Haldeman “Hemingway võltsing”, 1990)
  • kaks lasteraamatut (Eno Raud “Telepaatiline lugu”, 1970 ja Felix Salten “Bambi”, 1923)
  • ühe dokumentaalse mälestusteraamatu (Svetlana Aleksijevitš “Pruugitud aeg: punainimese lõpp”, 2013)

Oma lugemispäevikut pean ikka ja endiselt Goodreadsis; seal on kenasti näha ka kõik loetud raamatud koos minu hinnangu ja arvamusega. Seetõttu siin ka pikalt nende teemal ei heieta.

Viiest loetud raamatust kaks said mult Goodreadsis hindeks 5/5. Nii et seekord toon kolme lemmiku asemel välja kaks tugevat soovitust:

Frank Herbert “Düün” (1965) (Goodreadsis)

“Düün” ootas oma lugemisjärge pikalt. Pelgasin seda kätte võtta, sest tegu on paraja tellisega (üle 600 lehekülje) ning hulgaliste järgedega teosega. Düüni sarjas on ilmunud 6+2 raamatut (viimased kaks postuumselt; Frank Herberti poeg Brian kirjutas need väidetavalt Frank Herberti märkmetele toetudes). Düüni Universum (enamuses Brian Herberti kirjutatud) koosneb aga enam kui 20 raamatust!

Eks selline mastaap tähenda muidugi, et tegu peab väärt kraamiga olema. Ja tõepoolest, kogu loodud maailm ja tegelased ja religioonid ja tehnika on suurepärased. Väärib kindlasti oma kohta kirjandusklassika hulgas.

Felix Salten “Bambi” (1923) (Goodreadsis)

Multikat olin lapsena näinud (kuigi tõsi, ega ma sellest suurt ei mäleta; peaks vast üle vaatama), aga raamatut ei olnud varem lugenud.

Ja tuleb tõdeda, et oli üsna imeline. Karm ja kurb ka, aga see meisterlikkus, millega autor loodust ja metsaelu kirjeldas oli lihtsalt midagi hämmastavat. Kindel soovitus; nii lastele kui ka täiskasvanutele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *